Archiwum kategorii: Bez kategorii

9 marca 2016 r. odeszła prof. Maria Pawłowiczowa

M.Pawlowiczowa

prof. M.Pawłowiczowa

Maria Pawłowiczowa z Kosteckich urodziła się w 1923 r. w Sokolikach Górskich, powiat Turka nad Stryjem, w rodzinie kolejarskiej. Dorastała w Stanisławowie, Lwowie, Chełmie. Maturę zdała w Mielcu w 1943 r. Jako matka czwórki dzieci podjęła zaoczne studia polonistyczne. Magisterium uzyskała w 1965 r., wkrótce zaś kolejne stopnie naukowe: doktorat w 1974, habilitację w 1988 r., a w 1991 r. została profesorem Uniwersytetu Śląskiego. Od 1972 r. była pracownikiem naukowym Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŚ. Była cenionym wykładowcą oraz promotorem wielu prac magisterskich. Jest autorką licznych publikacji naukowych i popularnych poświęconych dziejom książki na Śląsku, a także Kresom Wschodnim.

W grudniu 2015 r. odeszli

Maciej Szczepański podczas nagrania do Filmoteki Śląskich Portretów Mówionych

Maciej Szczepański podczas nagrania do Filmoteki Śląskich Portretów Mówionych w 2013 r.

Maciej Szczepański, były prezes telewizji, redaktor naczelny ,,Trybuny Robotniczej” zmarł 17 grudnia 2015 w Warszawie. Pochowany został 23 grudnia na cmentarzu Małobądzu w Będzinie. Miał 87 lat.

Czesław Rymer

Czesław Rymer

9 grudnia 2015 r. zmarł Czesław Rymer, syn pierwszego wojewody Józefa Rymera. Miał 99 lat.

Czesław Rymer przekazał bezcenne dokumenty swojego ojca do zbiorów Biblioteki Śląskiej

Kolekcja historyczna wkrótce dostępna

W ramach Filmoteki Śląskich Portretów Mówionych powstaje kolekcja historyczna. Zalążkiem kolekcji będą trzy portrety: Biskupa Herberta Bednorza, Wilhelma Szewczyka oraz gen Jerzego Ziętka. Wszystkie dostępne będą w pełnych wersjach w Internecie na platformie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Powstanie kolekcji było możliwe dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu Patriotyzm Jutra, które od początku wspiera projekt Filmoteki Śląskich Portretów Mówionych.

Logo Muzeum Historii Katowic  

Zmarł prof. Henryk Buszko

Calosc Buszko_1czarno31 lipca 2015 r. zmarł prof. Henryk Buszko, znany katowicki architekt. Miał 90 lat. Urodził się 3 września 1924 r. we Lwowie.
Osobista opowieść o niesamowitej historii jego życia znajduje się w Filmotece Śląskich Portretów Mówionych.

Zmarł Józef Kopocz

 Kopocz 3Józef Kopocz, znany dziennikarz telewizyjny zmarł 6 kwietnia 2015 r. W Filmotece Śląskich Portretów Mówionych opowiada o swoim, niezwykle barwnym życiu, znanych ludziach z którymi pracował, karierze zawodowej, sporcie…
Zmarł mając 83 lata.