Przejdź do treści

O projekcie

Nasza historia

Przedsięwzięcie „Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych” zrodziło się z odczuwalnej potrzeby utrwalenia i zachowania  niezwykle cennych pokoleń świadków historii. Są to ludzie, którzy poprzez różną pozazawodową najczęściej działalność pielęgnują patriotyczne wartości w swoich „małych ojczyznach”, którzy mają do przekazania istotne, unikatowe a dotychczas niezarchiwizowane treści, którzy musieli dokonywać w swoim życiu wielu ważnych wyborów wplatających się w tkankę toczącej się tutaj wielkiej historii, a jednocześnie tę historię tworzących.

„Aby iść naprzód, trzeba umieć korzystać z doświadczeń przeszłości, a chcąc to czynić, należy mieć o niej dokładne pojęcie.

Georg Orwell

Działać na rzecz kultury

Biblioteka Śląska jest instytucją statutowo powołaną m.in. do tego, by działać na rzecz narodowej kultury i zachowania dziedzictwa narodowego, na które przecież składa się nie tylko ta powszechnie znana ogólna historia, nauka, kultura, ale również indywidualne losy ludzi, ich spostrzeżenia z minionej epoki, ciekawe nieznane dotychczas relacje widziane oczami zwykłego mieszkańca, żywe wspomnienia, wreszcie opowieści rodzinne, niekiedy bardzo osobiste i poruszające.

Każde nagranie uzupełniane jest o sporządzaną przez Dział Zbiorów Śląskich bibliografię przedmiotową lub podmiotową, oddając w ręce czytelnika pełny materiał źródłowy.

Uruchomienie Filmoteki było możliwe dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.